- Będzin - Zamek w Bedzinie - Kierunek Polska!


Ilość obiektów w bazie danych: 3309

Zamek w Bedzinie

Typ: Co odwiedzić
Ilość ocen: 327   |  Średnia ocena: 2.45
[Drukuj]  [Powrót]       

Zamek będziński położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV w. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech. Czuwał również nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych, m. in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa. Zamek odnotowany jest w dokumentach od 1349 roku, kiedy to wymieniono Wiernka - burgrabiego będzińskiego. Wspominają o nim również Jan z Czarnkowa i Jan Długosz w spisie warownych budowli wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego.
Zamek i przylegająca do niego osada targowa, która w 1358 r. otrzymuje prawa miejskie były świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. W 1364 r. gościł tu Karol IV cesarz niemiecki i król czeski. W 1434 r. na zamku zawarto ugodę pomiędzy panami śląskimi i małopolskimi w sprawie zwalczania przygranicznych rabusiów, a w 1588 zostały tu zawarte "Pakty będzińsko - bytomskie" zobowiązujące Maksymiliana Habsburga do zrzeczenia się pretensji do tronu polskiego.
W murach zamkowych gościli królowie polscy - w 1574 r. Henryk Walezy, w 1683 Jan III Sobieski, w drodze pod Wiedeń a w 1697 August II Mocny.

Parking zadaszony Restauracja

POŁOŻENIE

 • 0°0' 0°0'
  0 0
 • Miejscowość: Będzin
 • Województwo: śląskie
 • Adres: ul. Świerczewskiego 15
 • Strona WWW
 • Muzeum Zagłębia w Będzinie zostało utworzone w 1956 roku. Otwarcie nastąpiło w przededniu sześćsetnej rocznicy uzyskania praw miejskich przez Będzin.
  Powstanie muzeum stanowiło zwieńczenie starań osób skupionych w powołanym w 1918 roku Towarzystwie Opieki nad Górą Zamkową, Późniejszym Towarzystwie Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie i w utworzonym w 1945 roku Miejskim Społecznym Komitecie Odbudowy Zamku.
  Inicjatywa odbudowy obiektu spotkała się z ogromną przychylnością zagłębiaków, oprócz pieniędzy ofiarowano także bardzo potrzebne materiały budowlane, robociznę, cenne pamiątki rodzinne i historyczne, które stanowią do dziś ozdobę zbiorów Muzeum, a członkowie Będzińskiej Rady Narodowej w maju i czerwcu 1948 roku zrzekli się nawet sporej części swojego wynagrodzenia na rzecz odbudowy zamku.
  Celem popularyzacji tej idei wydano również okolicznościowy znaczek i karty pocztowe z jego wizerunkiem.
  Projekty odbudowy zamku opracowywali m. in. A. Szyszko-Bohusz, prof. Bohdan Querquin, inż. Z. Stępiński, ostateczny projekt wykonał inż. Zygmunt Gawlik, prace przy odbudowie rozpoczęto w 1952 roku. Była to pierwsza muzealna placówka naukowo - badawcza na terenia Zagłębia Dąbrowskiego.
  Dobrze rozwijające się Muzeum uzyskało szybko akceptację Ministerstwa Kultury i Sztuki i od 01.01.1957 roku zostało włączone do ogólnopolskiej sieci muzeów.
  Ponad 50 - letnią historię Muzeum można podzielić na dwa etapy: pierwszy w latach 1945 - 1983, gdy Muzeum mieściło się tylko w Zamku oraz drugi - kiedy Muzeum Zagłebia w Będzinie zajmuje dwa obiekty zabytkowe - XIV - wieczny Zamek i XVIII wieczny Zespół Pałacowo - Parkowy rodziny Mieroszewskich w Będzinie - Gzichowie. Pierwszy okres charakteryzował się dużą ilością prac remontowo - adaptacyjnych i gromadzeniem eksponatów, drugi intensywniejszą działalnością edukacyjną, wydawniczą i wystawienniczą. Obie budowle wpisane są do rejestru obiektów zabytkowych prawnie chronionych.
  Praca merytoryczna Muzeum skupiona jest w kilku ważnych działach: Archeologii, Historii, Historii Sztuki, Etnografii, Broni i Uzbrojenia, Naukowo - Oświatowy, Plastyczno - Technicznym. Początek dzisiejszym zbiorom dały zabytki archeologiczne, pochodzące z prowadzonych badań na terenie Zagłębia.
- Gdzie zjeść - Gdzie spać - W czym uczestniczyć - Co odwiedzić - Gdzie aktywnie spędzić czas

W OKOLICY 5km

Gdzie spać Pokoje gościnne blisko morza!, OW Beskid, Ośrodek Wypoczynkowy Sudety ,
W czym uczestniczyć Art Of Emotions - kamerzysta w Krakowie,
Gdzie aktywnie spędzić czas Paintball Poligon, Nowa Osada/Wróblonki, Ranczo Natura Plus, Pamoland, Szkółka Jeździecka "Raduszyn", Stajnia "Mokrzec", Zielona Dolina, Klub Jeździecki "Korys", Gospodarstwo Rolne "Sabianów", Klub Jeździecki "Ponidzie", Stadnina Koni Huculskich, Przystań Biskupińska, Imprezy na torze - Driving Experience, Nauka driftingu - SJS, ModlinBus,
Co odwiedzić Centrum Kultury w Lublinie, Trzy jaskółki na Siarce, Skamieniałe Miasto, Willa , Punkt widokowy Stary Folwark, NeoNail Professional - akrylowe paznokcie, Sklep z ubraniami dla dzieci O La La, Kapitan Kamera - wideofilmowanie ślubów w Krakowie,

KOMENTARZE

Autor wpisu

Treść

Podaj nazwę piątego miesiąca w roku ?

Kod obrazka