Ilość obiektów w bazie danych: 3319

Bolesławiec - miasto ceramiki

Typ: Co odwiedzić | Kategoria: Miejscowości
Ilość ocen: 120   |  Średnia ocena: 2.93
[Drukuj]  [Powrót]       

Bolesławiec położony jest w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w pobliżu granic z Czechami i Niemcami. Malowniczo usytuowany w dolinie rzeki Bóbr, w otoczeniu Borów Dolnośląskich należy do najpiękniejszych miast regionu. Posiada pieczołowicie odrestaurowany układ urbanistyczny wraz z bogatym zespołem zabytków. Od czasów średniowiecza słynie z wyrobów naczyń ceramicznych – miejscowa kamionka znana jest na prawie wszystkich kontynentach. Największe święto miasta – Bolesławieckie Święto Ceramiki – zawsze w trzeci weekend sierpnia - gromadzi turystów z całego świata, oferując bogaty program kulturalny. Nie tylko podczas Święta, ale i przez cały rok dla odwiedzających miasto, przygotowywana jest oferta dla miłośników i znawców sztuki, a atrakcje sportowe Czekaja na amatorów aktywnego wypoczynku. Bolesławiec słynie też z wybornej miejscowej kuchni i atmosfery serdecznej gościnności.


Horujemy karty płatnicze Mówimy po angielsku Mówimy po niemiecku Kąpielisko Bankomat Wypozyczalnia rowerów Akceptujemy zwierzęta Internet bezprzewodowy Plac zabaw dla dzieci Udogodnienia dla niepełnosprawnych Parking Warunki dla rodzin Restauracja

POŁOŻENIE

 • 51°0' 15°0'
  51 15
 • Miejscowość: Bolesławiec
 • Województwo: Dolnośląskie
 • Adres: 59-700 Bolesławiec
 • Telefon: 756453290
 • email: pitik@bok.boleslawiec.pl
 • Strona WWW
 • Miejsca warte zobaczenia:
  1. Ratusz z Salą Ślubów oraz rynek z otaczającymi go zabytkowymi kamienicami.
  2. Muzeum Ceramiki, Dział Historii Miasta – dawne Muzeum Kutuzowa – w którym zobaczyć można zgromadzone materiały dotyczące historii miasta i regionu – kroniki, grafiki, obrazy, fotografie, mapy, plany, naczynia cynowe i szklane, monety, przedmioty codziennego użytku, bolesławieckie gazety i publikacje oraz spora kolekcja rzeźb poplenerowych.
  3. Muzeum Ceramiki – jedno z nielicznych tego typu muzeów w Europie, specjalizujące się w gromadzeniu bolesławieckiej i europejskiej ceramiki, które mieści się w średniowiecznej baszcie, należącej do systemu fortyfikacji oraz w połączonym z nią budynku dawnej szkoły.
  4. Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Mikołaja – najstarsza istniejąca świątynia miasta wzniesiona w stylu gotyckim pod koniec XV wieku, usytuowana tuż przy rynku.
  5. Sąd rejonowy – neogotycki budynek dawnego gimnazjum, wzniesiony wg projektu zgorzeleckiego architekta Oppermanna w II połowie XIX wieku nawiązujący stylem do architektury angielskiej.
  6. Pomnik Kutuzowa – monument żeliwny o wysokości ponad 12 m, poświęcony jednemu z najsłynniejszych żołnierzy rosyjskich walczących w kampanie napoleońskiej, który zmarł w Bolesławcu podczas wojny rosyjsko – francuskiej w 1813 roku.
  7. Mury obronne – podwójny pierścień murów z basztami oraz systemem fos i stawów z końca XV wieku. Fortyfikacje w dużym stopniu zniszczone, od lat 40-tych XIX w. przekształcone na malowniczą aleję spacerową, nazywana promenadą, która w połączeniu z pobliskim Stawem Miejskim sprawia, że jest to jedna z najbardziej urokliwych części miasta.
  8. Wiadukt kolejowy – rozpięty nad dolina rzeki Bóbr, od momentu powstania zaliczany jest do największych atrakcji miasta. Potężna neogotycka budowla złożona z 35 łuków, która mierzy 490 metrów, sięga 26 metrów wysokości i rozpościera się na szerokość 8 metrów. Wieczorową porą wiadukt jest podświetlany, co przyciąga znaczna liczbę turystów.
  9. Manufaktura – możliwość poznania tradycji ceramicznej, poprzez wizytę w fabryce. To Żywe Muzeum Ceramiki, w którym można obejrzeć twórców na każdym etapie produkcji, a najodważniejsi mogą także spróbować swoich sił w garncarskim rzemiośle.
- Gdzie zjeść - Gdzie spać - W czym uczestniczyć - Co odwiedzić - Gdzie aktywnie spędzić czas

W OKOLICY 5km

W czym uczestniczyć Bolesławieckie Święto Ceramiki,

KOMENTARZE

Autor wpisu

Treść

Podaj nazwę trzeciego miesiąca w roku ?

Kod obrazka