Ilość obiektów w bazie danych: 3313

Lidzbark

Typ: Co odwiedzić | Kategoria: Miejscowości
Ilość ocen: 219   |  Średnia ocena: 2.54
[Drukuj]  [Powrót]       

MIASTO LIDZBARK
Lidzbark, to malowniczo położone miasteczko nad Jeziorem Lidzbarskim, rzeką Wel oraz na terenie dwóch Parków Krajobrazowych. Lidzbark - to wymarzone miejsce wypoczynku i rekreacji dla miłośników wędkowania, wycieczek pieszych, rowerowych i konnych. Miasto i Gmina leży w południowo - zachodniej części województwa warmińsko - mazurskiego, na szlaku kajakowym rzeką Wel oraz na szlaku historycznym zwanym "Grunwaldzkim". Posiadamy ciekawe tereny, niezwykłe bogactwo natury, bazę noclegową z gastronomią, sieć handlowo - usługową.
Niewątpliwie dużym atutem okolic Lidzbarka są liczne lasy i jeziora. Ich położenie, urozmaicone brzegi, wysepki i zatoki przyciągają nie tyko turystów. Stanowią także ciekawy temat plenerów malarsko - rzeźbiarsko - fotograficznych, a takie odbywają się tu od kilku lat.
Dla miłośników przyrody tereny Górznieńsko - Lidzbarskiego i Welskiego Parku Krajobrazowego zaskakują bogactwem natury, a przede wszystkim umożliwiają bezpośredni kontakt z rzadkimi, będącymi pod ochroną roślinami, z różnorodną zwierzyną i ptactwem.
Na terenie Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego zostały utworzone rezerwaty:
• "Ostrowy nad Brynicą"
• "Klonowo"
• "Jar Brynicy"
• "Szumny Zdrój"
• "Czarny Bryńsk"
Godnych uwagi jest także kilkanaście istniejących na terenie Parku pomników przyrody, wśród których poczesne miejsce zajmuje monumentalnych rozmiarów, rosnący nad Brynicą - Dąb Rzeczypospolitej (obwód 592 cm, wysokość 34 m, wiek 600 lat).
Welski Park Krajobrazowy.
W czasie niepogody WPK zaprasza do otwartego w 1998 roku Muzeum Przyrody znajdującego się w Jeleniu, które sukcesywnie zwiększa ilość interesujących eksponatów.
Zróżnicowana rzeźba terenu powstała w wyniku działalności lodowca tworzy przepiękne zakątki: jeziora z zatokami, półwyspami, wysokimi skarpami. Na licznych bagnach i rozlewiskach można spotkać ciekawe ptaki, a w lasach rodzime gatunki zwierząt. Na terenie Parku znajdują się rezerwaty: Ostrów Tarczyński, Bagno Kozina oraz Jezioro Neliwa .
Serdecznie zapraszamy!

Ogniska Horujemy karty płatnicze Spływy kajakowe Jazda konna Kąpielisko Bankomat Pole namiotowe Akceptujemy zwierzęta Plac zabaw dla dzieci Solarium Zakaz palenia Grill Parking Telefon Warunki dla rodzin Billard Restauracja

POŁOŻENIE

 • 53°15.728' 19°49.5515'
  53.26213 19.82586
 • Miejscowość: Lidzbark
 • Województwo: Warmińsko-mazurskie
 • Adres: ul. Dworcowa 2
 • Telefon: 236961182
 • Telefon: 236963232
 • email: promocja@lidzbark.pl
 • Strona WWW
 • Historia Lidzbarka jest długa i bardzo ciekawa. Nasze miasto ma już bowiem 705 lat. Założone w 1301 roku przechodziło różne koleje losu. W latach 1303 -1466 należało do Zakonu Krzyżackiego. Wówczas to pobudowano kościół św. Wojciecha, zamek, młyn i ratusz. Na mocy pokoju toruńskiego z 1466 rokuLidzbark wrócił do Królestwa Polskiego. Rozpoczął się szybki rozwój "grodu nad Welem", który uzyskał liczne przywileje królewskie. Niestetyw wyniku pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku Lidzbark znalazł się w granicach Prus, przekształconych w 1871 roku w Niemcy. Do Polski nasze miasto powróciłodopiero 18 stycznia 1920 roku. Od 1932 roku Lidzbark należy do powiatu działdowskiego. W latach drugiej wojny światowej 1939 - 1945, ziemia lidzbarska była świadkiemlicznych okrucieństw hitlerowskich i radzieckich. Po 1945 roku - nastąpiła odbudowa zniszczonego miasta. Oprócz bogatej historii mamy również wspaniałewalory krajoznawcze. Wokół Lidzbarka rozpościerają się cudowne lasy pełne zwierzyny i owoców leśnych. Piękne jeziora i rzeka Wel są pełne ryb.Serdecznie zapraszamy turystów do naszej spokojnej miejscowości a na pewno znajdziecie tu wiele ciekawych zabytków z przeszłości oraz masę zieleni iodpoczynku.

  Zabytki

  * Kościół rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha z 1752 r.
  * Figurka św. Jana Nepomucena nad rzeką Wel z 1802 r.
  * Kościół ewangelicko - augsburski z 1829 r. wraz z domem kancelaryjnym z tego samego okresu
  * Gotycka baszta zamkowa z XVI w., w której odkryto resztki polichromii
  * Magazyny zbożowe z końca XIX w.
  * Budynki Szkoły Podstawowej nr 1, Urzędu Miasta, garbarni, rzeźni, gazowni, dworca kolejowego, kamieniczki secesyjne z przełomu XIX i XX w.
  * Dwie wieże wodociągowe z 1909 r.
  * Budynek Biblioteki Miejskiej

  Na przestrzeni dziejów w Lidzbarku przebywali:

  * 1410 r. - król Władysław Jagiełło z wojskiem
  * 1576 r. - król Stefan Batory
  * 1628 r. - król szwedzki Gustaw Adolf
  * 1813 r. - car Aleksander I
  * 1920 r. - gen. Józef Haller i marszałek Józef Piłsudski
  * 1935 r. - przez Lidzbark przejeżdżał prezydent Ignacy Mościki
  * 1939 r. - Nowogrodzka Brygada Kawalerii z dowódcą gen. władysławem Andersem
- Gdzie zjeść - Gdzie spać - W czym uczestniczyć - Co odwiedzić - Gdzie aktywnie spędzić czas

W OKOLICY 5km

W czym uczestniczyć Dni Lidzbarka,

KOMENTARZE

Autor wpisu

Treść

Podaj nazwę piątego miesiąca w roku ?

Kod obrazka