Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Warszawie – znajduje się w Powsinie ogród botaniczny Polskiej Akademii Nauk.
Ogród ma powierzchnię ok. 40 ha i prezentuje ponad 8600 taksonów, pogrupowanych tematycznie: arboretum, kolekcja flory polskiej, rośliny ozdobne, użytkowe i egzotyczne.
Inicjatorem powstania placówki był prof. Szczepan Pieniążek, a pierwsze prace rozpoczęły się w 1970 roku. Ogród powołano do istnienia decyzją Prezydium PAN w 1974 roku. Pierwszym jego dyrektorem był prof. Bogusław Molski, a jego następcą (od 1989) został doc. dr hab. Jerzy Puchalski. Od roku 1990 ogród jest udostępniony dla zwiedzających.
W arboretum znajduje się ok. 1900 taksonów: drzewa, krzewy i pnącza z różnych kontynentów. Jedną z głównych kolekcji są różaneczniki (360 taksonów), zarówno zimozielone jak i azalie. Obszerna jest także kolekcja magnolii.
Wśród roślin ozdobnych można wyróżnić rozarium, obejmujące 590 gatunków i odmian róż. Jest to największa tego typu kolekcja w Polsce. Znajdują się w nim także stare odmiany, uprawiane obecnie bardzo rzadko: róże damasceńskie, burbońskie, portlandzkie i remontanty. Kolekcja roślin cebulowych i kłączowych obejmuje przede wszystkim irysy (300 taksonów), lilie (134 taksony) i dalie (100 taksonów). Ogród bylinowy, zakomponowany na urozmaiconym wzniesieniami i stawikami terenie o powierzchni ok. 1 ha, obejmuje około 800 taksonów.
W kolekcji flory polskiej naczelne miejsce zajmuje roślinność górska. Prezentowana jest na trzech specjalnie usypanych wzniesieniach, odpowiadających Tatrom, Pieninom i Bieszczadom. Teren jest otoczony zagajnikami limby i kosodrzewiną.
Rośliny użytkowe znajdujące się w ogrodzie to przede wszystkim drzewa i krzewy owocowe, w tym ponad 500 starych, już nieuprawianych odmian jabłoni. Niektóre z nich pochodzą z XVI i XVII wieku. Prezentowana jest także kolekcja warzyw, w tym roślin dyniowatych i psiankowatych.
W szklarniach o powierzchni ok. 2000 m² zgromadzone są rośliny klimatu ciepłego (ok. 2000 taksonów), m.in. rośliny cytrusowe, paprocie drzewiaste i epifity. W części pustynnej znajdują się kaktusy i inne sukulenty.
Gdzie aktywnie spędzić czas | CTP Nautica, Stajnia I Pensjonat "Iskierka", Skj "Sewan", Sekcja Jeździecka "Wolica", Konstancin-Jeziorna, |
Co odwiedzić | Ogród Botaniczny, Park Kultury, Rezerwat Las Kabacki Im. Stefana Starzyńskiego, Rezerwat Las Natoliński, Rezerwat Obory, Teatr La M.ort w Warszawie, Teatr Mimo, |
Autor wpisu